Mobilny pumptrack na eventy lokalne

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13

Na festynach, świętach, dniach sportu i różnego rodzaju eventach coraz częściej można spotkać specyficzne tory pumptrack o pofalowanej powierzchni. Cieszą się one zainteresowaniem nie tylko dzieci. Nastolatkowie, dorośli i nawet starsze osoby chętnie próbują swoich sił na ostrych zakrętach i wzniesieniach. Korzystają z nich rowerzyści, miłośnicy rolek, deskorolek i hulajnóg tak zwykłych jak i elektrycznych. Niecodzienna jazda dostarcza dużo wrażeń.

Pumptrack - tor rowerowy na eventy

Czym jest pumptrack?

Pumptrack to specjalny tor rowerowy zazwyczaj mający kształt okręgu lub ósemki. Jego powierzchnia jest pofalowana, pełna podniesień nazywanych muldami oraz stromych zakrętów. Głównym celem pumptracka jest umożliwienie rowerzystom ćwiczenie jazdy z tak zwanym „pompowaniem”. Oznacza to jazdę po torze bez pedałowania. Zamiast tego rowerzysta wykorzystuje ciężar własnego ciała, aby rozpędzić rower. Zjeżdżając z muldy pochyla się i naciska na przód roweru, natomiast wjeżdżając na wzniesienie przenosi nacisk na tył. Wygląda to jak robienie przysiadów na rowerze. Energiczne wykonywanie takich przysiadów w odpowiednim momencie, pozwala na nabranie dużej prędkości. Opanowanie tej umiejętności znacznie podnosi wydajność jazdy w trudnym terenie.

Pumptrack.eu producent torów rowerowych

Pumptrack modułowy na wydarzenie lokalne.

Oprócz pumptracków wykopanych w ziemi, betonowych oraz kamiennych, tworzone są także tory składające się z modułów. Właśnie takie obiekty są proponowane jak urozmaicenie lokalnego eventu. Firmy oferujące wynajem modułowych pumptracków potrzebują tylko kilku godzin na złożenie takiej konstrukcji na miejscu wydarzenia, jeszcze krócej zajmuje demontaż obiektu.

W czerwcu tego roku mieliśmy okazję bawić się na pumptracku mobilnym podczas Dni Wadowa. Była to jedna z licznych atrakcji lokalnego festynu.

Wypożycz mobilny pumptrack na event

Mobilny pumptrack był również atrakcją Małopolska Tour, dużej imprezy dla miłośników jazdy na rowerze, składającej się z czterech wydarzeń w różnych lokalizacjach. Rozpoczęła się ona 28 lipca w Tarnowie z prawdziwym rozmachem, wzięło w niej udział ok. 700 gości na dwóch kółkach. 11 sierpnia cykliści świętowali w Myślenicach. Tutaj frekwencja wyniosła ok 600. Główną atrakcję stanowiło 6 tras rowerowych. 25 sierpnia rowerzyści bawili się na błoniach w Starym Sączu, wielu z nich sprawdziło swoje umiejętności na mobilnym pumptracku. Oprócz tego cykliści mogli wziąć udział w rajdzie, zasięgnąć rady profesjonalnego trenera i przejechać się zabytkowymi rowerami. Ostatni przystanek to Wadowice, 9 września. Atrakcje tego punktu to m.in. pokazy Dirt Jumpingu, ekstremalny tor rowerowy oraz koncert Happysad.

We wcześniejszych latach mobilne pumptracki gościły m.in. podczas eventu w Wałbrzychu, Lublinie i Jasnej Górze. W Wałbrzychu goście obserwowali akrobatyczne wyczyny mistrzów podczas rowerowych pokazów ekstremalnej jazdy „Vicoria Pumptrack”. Widowiskowe pokazy były również atrakcją w Lublinie. 

Pumptrack modułowy obiekt sportowy XXI wieku

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Zalety pumptracków modułowych/mobilnych Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

  Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są ob

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

  Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pum

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Co to jest Pumptrack? Co to jest Pumptrack?

  Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez ped

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

  Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej